Dziecko w żłobku to dobry pomysł

Dziecko w żłobku to dobry pomysł – uczęszczanie do placówki wspomaga bowiem jego rozwój. Dziecko z całą pewnością powinno wychowywać się wśród rówieśników od najmłodszych lat. Im szybciej zmierzy się z rozłąką i z otaczającym go światem tym lepiej przejdzie przez ten etap w życiu.

Taki maluch szybciej rozwija się intelektualnie, nie ma również później problemów w kontaktach z rówieśnikami.

Zaobserwowano, że te dzieci, które korzystały ze żłobka, lepiej radziły sobie w przedszkolu, lepiej uczyły się w szkole, miały lepsze zdolności lingwistyczne, lepsze kompetencje społeczne oraz emocjonalne w porównaniu z grupą, która nie korzystała z tej opieki. Tłumaczono to tak, że dziecko potrzebuje dużo wielorakich bodźców w swoim rozwoju.

Pierwsze lata życia dziecka są bardzo ważne i jeśli rodzice mogą sobie na to pozwolić, to z pewnością spędzenie ich w domu z mamą byłoby dla dziecka korzystne. Nie wolno jednak wmawiać sobie, że oddając dziecko do żłobka, stajemy się wyrodnymi rodzicami. Dziecko, które uczęszcza do żłobka, otwiera się na świat i na ludzi. Ma szanse zetknąć się z różnymi ludźmi, różnymi emocjami, przez co kształtuje swój charakter.