Rozwój dzieci

5 sposobów jak wspierać rozwój dziecka oraz jego kreatywność

Kreatywność to jedna z najważniejszych cech, która z pewnością pomoże dziecku w przyszłości. Rodzice, którzy od małego dbają o odpowiedni rozwój dzieci, mogą się później cieszyć nie tylko radością i uśmiechem na twarzy dziecka, ale również jego sukcesami. Przyjrzyjmy się zatem kilku sposobom, jak rodzice mogą pozytywnie przyczynić się do prawidłowego rozwoju dziecka i jego kreatywności już w dzieciństwie.

Wolność, swoboda i pozwolenie dziecku na samodzielność

Dzieci są pełne pozytywnej energii i pomysłów. Bardzo często dorośli nie mogą nadążyć za napływem pomysłów dzieci na spędzenie czasu. Mimo że w dzieciństwie niektóre pomysły mogą być niebezpieczne, nieskrępowana kreatywność pozwala dzieciom (i dorosłym) z ufnością stawić czoła nowej rzeczywistości. Rodzice powinni od samego początku pamiętać, że niektóre zachowania są dla dzieci naturalne i nie powinny być stopowane. Rodzice mogą umożliwić ich dzieciom realizować swoją kreatywność na wiele różnych sposobów, np. poprzez muzykę, sztukę, poezję, naukę interesujących rzeczy lub aktywność fizyczną.

Rozwój dzieci – zajęcia sportowe i aktywność fizyczna

Zajęcia sportowe dla dzieci to same korzyści. Z jednej strony dzieci kształtują postawę swojego organizmu, wzmacniają kości i mięśnie, a z drugiej mogą odkrywać świat i uczyć się kreatywności. Sport, podobnie jak nauka języków obcych i gra na instrumencie poszerzają horyzonty i rozwijają myślenie dziecka.  Najlepszymi pomysłami na aktywność fizyczną dla dziecka jest pływanie, ponieważ doskonale wpływa na postawę i ważne mięśnie pleców. Trzeba jednak pamiętać, że inne dyscypliny sportu również pomogą w rozwoju dziecka. Przy wyborze zajęć sportowych trzeba kierować się opinią dziecka, ponieważ pożądane efekty przyniesie jedynie ten sport, który sprawia dziecku radość.

Budowanie pozytywnych relacji z dzieckiem

Nic nie pomaga w prawidłowym rozwoju dziecka jak spokojne i pomocne środowisko. Relacja dziecka z rodzicami jest najważniejsza. Nasz pociecha powinna wiedzieć, że może zadać rodzicom każde pytanie, które przyjdzie mu do głowy oraz może dzielić się dowolnymi problemami. Kiedy dziecko zrobi coś źle np. stłucze naczynie, nie można reagować złością a gniewem, a raczej pokazać wyrozumiałość i wytłumaczyć mu, że tak nie wolno robić.

Nauka języków obcych od małego

Niektórzy rodzice obawiają się nauki języki obcego u małych dzieci. Wszystkie mity, według których takie dziecko może mieć problemy z mową w swoim rodzimym języku, są nieprawdziwe. Nauka języka obcego w młodym wieku pomaga dziecku w rozwoju mózgu i znacznie przyśpiesza naukę innych rzeczy. Poza tym dzieci szybko uczą się języków obcych, dzięki czemu rodzice, którzy zadbają o systematyczną naukę dziecka, robią mu wielką przysługę na przyszłość.

Nauka gry na instrumencie

Podobnie jak w przypadku nauki języków obcych, dzieci odniosą również bardzo duże korzyści z nauki gry na instrumencie. Muzyka daje wiele radości, rozwija uczucia i wyobraźnię oraz uczy dziecka kreatywności. Na początek warto zaprowadzić dziecko na kilka zajęć w szkole muzycznej, aby mogło wskazać, który instrument podoba mu się najbardziej.