Angielski w przedszkolu

Angielski w żłobku i przedszkolu: 5 kroków do dobrego startu

Główną motywacją rodziców, kiedy wysyłają swoje pociechy do żłobka czy przedszkola, jest zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa oraz właściwej opieki – w końcu zamartwianie się dobrobytem dziecka, kiedy próbuje się wrócić do życia zawodowego lub po prostu codziennych czynności, tylko utrudni te procesy. Dobrze jest jednak pomyśleć też o tym, żeby, poza zaspokojeniem tych podstawowych dziecięcych potrzeb, zagwarantować też, aby maluch miał odpowiednie warunki do rozwoju i zdobywania wiedzy. Od tego w dużej mierze zależy, jakie wyniki będzie osiągał w szkole. Jedną z ważniejszych dziedzin, jeśli chodzi o naukę jest w dzisiejszym świecie język angielski.

Ma on w tej chwili status uniwersalnego języka, którym można porozumieć się w niemal wszystkich krajach za granicą. Zresztą nie ma wcale potrzeby wyjeżdżania z kraju, żeby mieć z nim styczność. Łatwo przekonać się, że angielski otacza nas z każdej strony – muzyka, reklama czy coraz więcej angielskich słów, które przebijają się do naszego języka, doskonale to potwierdzają. Warto w takim razie zadbać o naukę tego języka obcego jak najwcześniej.

Czy to możliwe, żeby tak małe dzieci rozumiały coś z lekcji?

Wielu rodziców zastanawia się, jak to możliwe, żeby dwu- czy trzylatki wyniosły coś z zajęć języka angielskiego. Nie jest to jednak wbrew pozorom tak trudne do zorganizowania; języków obcych najłatwiej jest się nauczyć właśnie w bardzo młodym wieku, a te najmniejsze dzieci absorbują język ze swojego otoczenia. Nawet dzięki temu, że mimowolnie słyszą słowa czy zdania w języku obcym, stopniowo je przyswajają. Duże znaczenie ma dobre przygotowanie nauczycieli – oto 5 kroków, które przyczyniają się do efektywnej nauki angielskiego w żłobku czy przedszkolu:

  1. Aktywna nauka – zabawa pomaga w przyswajaniu wiedzy w każdym wieku. W przypadku dzieci jest jednak szczególnie potrzebna – dzięki temu będą mogły uczyć się nowych rzeczy i jednocześnie czerpać z tego przyjemność. Rodzajów zabawy jest wiele; nauczyciel może wybrać aktywność ruchową, plastyczną, muzyczną lub multisensoryczną.
  2. Muzyka to podstawa – maluchy najczęściej bez żadnego problemu uczą się tekstów prostych piosenek. Te, które wykorzystuje się w trakcie lekcji angielskiego, najczęściej są skonstruowane tak, aby mogły być połączone z jakąś czynnością, która odpowiada tekstowi piosenki. Dzięki wielokrotnym powtórzeniom i połączeniu ruchu ze śpiewaniem dzieci przyswajają wiedzę o wiele szybciej.
  3. Konsekwencja – jeśli decydujemy się na nauczanie malucha języka obcego, musimy być świadomi, że regularność zajęć ma bardzo duży wpływ na postępy. Kilka lekcji da pewne efekty, ale tylko systematyczna styczność z językiem zagwarantuje, że będą one stałe i widoczne.
  4. Akcesoria pomocne w nauczaniu – każdy nauczyciel, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi, zdaje sobie sprawę, że w tym przypadku przydają się różnego rodzaju atrybuty. Często są to pacynki, zabawki, piłki, fiszki ze słówkami czy przedmioty, których nazw dzieci obecnie się uczą.
  5. Angielski w parze z plastyką – wielu rodziców pewnie zdaje sobie sprawę, że dzieci lubią przelewać swoją kreatywność na papier. Tworzenie plakatów ze słowami w innym języku czy zabawy oparte na rysowaniu to ważna część zajęć języka angielskiego dla najmłodszych.